Borsalar Çöktü, Dünya Yüzyılın Krizini Yaşıyor


16.09.2008 - 15:43

Asya'daki menkul kıymetler borsalarındaki düşüşler, yüzde 4-6 aralığında gerçekleşti. Hong Kong Menkul Kıymetler Borsası, yaklaşık yüzde 6 oranında değer kaybetti.

Asya ve Latin Amerika borsaları, Amerikan yatırım bankası Lehman Brothers'ın iflasını istemesi nedeniyle önemli düşüşler kaydetti. Asya'daki menkul kıymetler borsalarındaki düşüşler, yüzde 4-6 aralığında gerçekleşti. Hong Kong Menkul Kıymetler Borsası, yaklaşık yüzde 6 oranında değer kaybetti.

Hindistan Bombay Menkul Kıymetler Borsasındaki değer kaybı yüzde 4'e yaklaşırken, Japon Merkez Bankası piyasaları sakinleştirmek için piyasalara 24 milyar dolar para pompaladı.

Tokyo Menkul Kıymetler Borsası, son üç yılın en düşük düzeyinden kapandı. Japonya Merkez Bankası, piyasalara 24 milyar dolar enjekte etti. Japonya'nın üçüncü bankası Sumitomo Mitsui Financial, Lehman Brothers nedeniyle, bu mali yılda 96 milyon dolar zarar yazacağını bildirdi.

Güney Kore Menkul Kıymetler borsası da, yüzde 6,1 oranında değer kaybıyla kapandı. Çin Yatırım Fonu, Lehman Brothers'ın iflasının, Çin ekonomisine zarar verebileceği uyarısında bulundu. Brezilya Menkul Kıymetler Borsası (Bovespa Endeksi) ortalama yüzde 7,59 oranında değer kaybederken, Arjantin Buenos Aires Menkul Kıymetler Borsası da, yüzde 5,19 oranında düşüşle kapandı.

Dolar, petrol, altın düştü

Öte yandan altın ve ABD doları ile petrol fiyatları geriledi. Altının onsu yüzde 1,5 oranında değer kaybederken, ABD Doları da, Japon Yeni karşısında yüzde 0,2 oranınde değer kaybederek, 104,45 yen düzeyine geriledi.

Bu arada, ABD ham petrolünün, Ekim ayı varil teslim fiyatı 3,22 dolar düşüş göstererek, 92,49 dolara geriledi. Brent türü Kuzey Denizi Ham Petrolünün varil fiyatı da, 3,52 dolarlık düşüşle 90,72 dolara indi.

ABD'den piyasalara 70 milyar dolar

ABD Merkez Bankası, dün piyasalara toplam 70 milyar dolarlık para enjekte etti. Bu rakam, ikiz kulelere saldırıların ardından, 17 Eylül 2001 tarihinden buyana piyasalara bir günde verilen en büyük para miktarı olarak gösteriliyor.

Bu arada, dünyanın en büyük sigortacılık grubu olan Amerikan AIG şirketi de, Lehman Brothers krizinden etkilenmemek amacıyla, 40 milyar dolarlık bir acil fon yardımı talebinde bulundu.