Bölge turizmi ağır yara aldı!


21.10.2014 - 11:50

Kobani bahane edilerek İslami camialara yönelik yapılan saldırılar, Mardin başta olmak üzere bölge turizmi olumsuz etkiledi.

MARDİN – Kobani’deki olaylar bahane edilerek İslami kurumlara ve mütedeyyin kişilere dönük yapılan saldırılar, Mardin başta olmak üzere birçok ilde turizm rezervasyonlarının iptal olmasına neden oldu.

 

Mardin'de Ekim ve Kasım aylarına ait 30’a yakın tur rezervasyonları iptal edildi.  Otel ve butik otellerde iptal olan rezervasyonlar nedeniyle işleri bozulan otel sahipleri, işçi çıkarmak zorunda kaldı.

 

Mardin Turistik Otelciler Derneği (MARTOD) Başkanı Özgür Azad Güngör, son yaşanan olaylardan sonra Mardin'de Ekim ve Kasım aylarına ait birçok rezervasyonların iptal edildiğini dile getirerek, "Birçok tur iptal edildi. GAP turları üzerinden Mardin'e gelen turların Gaziantep ve Şanlıurfa'da yaşanan olaylar ile Diyarbakır'da uçuşların iptal olması bizleri etkiledi. Ancak sağduyulu çağrılarından dolayı biraz toparlanma yaşanıyor.”  diye konuştu.

 

Mardin’de ilçelerle beraber 40’a yakın bir otelin bulunduğunu ve bu otellerde toplam 5 bin 550 yatak kapasitesinin mevcut olduğunu açıklayan Güngör,  “Barış süreciyle beraber yükselişe geçen Mardin turizmi, son olaylarla beraber inişe geçti. Mardin’e grup olarak gelmek isteyen misafirlerimiz Antep ve Urfa’da yaşanan olaylardan dolayı gelemediler, doğal olarak da iptaller aldık. Ekim ayında 30 acenteden iptaller aldık, tabi bu iptaller önümüzdeki aya ertelendi. Misafirlerimiz, açık hava müzesi konumunda olan Mardin’e mutlaka gelmek istediklerini bize ilettiler ve iptalleri önümüzdeki aya rezerve ettiler. İnşallah önümüzdeki aylarda misafirlerimiz tekrardan gelecek ve bizlerde en iyi şekilde onları ağırlamaya çalışacağız.” dedi. (M. Salih Keskin – İLKHA)

Bölge turizmi ağır yara aldı!