Böbrek Taşının İlacı Limon


06.01.2008 - 09:06

Böbrek taşı oluşumunu kolaylaştıran besinlerin yanı sıra limon suyu gibi koruyucu olanlar da var. Limon her zaman yardımınıza koşmaya hazır vaziyette.

İstanbul Cerrahi Hastanesi Üroloji Uzmanı Prof. Dr. Sinan Zeren, limonatanın taş oluşumu için koruyucu etkisi olduğunu söyledi.

Mısır, Hindistan, Türkiye gibi sosyo-ekonomik durumu kötü olan ülkelerde, böbrek taşı oluşumunun daha çok olduğunu dile getiren Zeren, “Coğrafi şartlar, beslenme alışkanlıkları ve genetik böbrek taşının oluşumuna etki eden önemli faktörlerdir. Türkiye’de bir kişinin böbrek taşı sorunuyla karşılaşma riski yüzde 5 ile 10 arasındadır. Bunu önlemenin en kolay yolu limonata ve su içmektir” açıklamasında bulundu. Çoğu hastanın bel, sırt ağrısı gibi şikayetlerle gelip, tesadüf eseri böbrek taşı sorunu olduğunu öğrendiğini açıklayan Zeren, ‘sağlığı hafife almamak gerekir’ dedi. Böbrek taşının temizlenmesinde ameliyatın kalitesine dikkat çeken Zeren, “Böbrek kritik ve hassas bir organdır. Ameliyat hoyratça yapılırsa taşla beraber böbreği de almak gerekir. Bu tür ameliyatların belli kalitede yapılması çok önemlidir. Taşların sadece bir kısmı temizlenerek hasta yollanabiliyor. Ancak önemli olan taşların tamamının temizlenmesidir. Böbrekte kalan ufak bir taş dahi tekrar büyümeye neden olur” uyarısında bulundu. Öneriler: Bol su ve limonata içmek, hareketli olmak, günde 2 gramın üstünde kalsiyum ve C vitamini almamak, fazla tuzdan kaçınmak, aşırı hayvansal proteinlerden kaçınmak.