Beyaz et fiyatları kırmızı etle yarışıyor


22.02.2013 - 18:15

Kırmızı et fiyatındaki yükselişin ardından rağbet gören beyaz etin fiyatındaki artış, dar gelirli vatandaşın sofrasındaki eti de kaldırdı.

SİİRT - 2010 ile 2013 dönemleri arasında kırmızı et ürünlerindeki artış dar gelirli vatandaşları beyaz ette yöneltti. Son zamanlarda beyaz etteki artış dar gelirli vatandaşı büsbütün etten kopardı.

 

Şuan piyasadaki fiyat artışları had safhaya gelmiş durumda. Konu ile esnaftan Ekrem Gündüz; "Halka günde bir ilaç verircesine zamlar günü birlik duruma getirildi. Şimdi piyasaya bakıldığında güney doğuda kırmızı etin kilosu 9-10 TL iken beyaz etin kilo fiyatı 6-7 TL'yi buldu. Beyaz etteki bu yükseliş, talebi azaltmaya başladı. Halkın beyaz ete olan talebi resmen alt üst edildi. Beyaz et kırmızı ete yetişmek üzere. Daha önce halkın kırmızı ete rakip olarak beyaz eti tercih etmesi, beyaz etin fiyatının uygun olmasından kaynaklanıyordu. Fakat piliç firmalarının, son zamanlarda 'tüm ürünlere zam yapılıyor olmasını' öne sürerek tavuk fiyatlarını yükseltmesi esnafı zor duruma düşürüyor" dedi.

 

Geçen yıllarda tavuk fiyatlarının kırmızı ete oranla 3-4 kat daha ucuz olduğunu hatırlatan Aladdin adlı vatandaş ise, yapılan artışlarla piliç fiyatlarının neredeyse kırmızı et fiyatına ulaştığını söyledi. Beyaz etteki artışın fakir halkın tek tercihi olan tavuk ve tavuk ürünlerini de arka plana ittiğini ifade eden Aladdin, "Yani olan yine fakir halka ve küçük esnafa oluyor. Daha önce fakir halkın tek tercihi olan tavuk eti fiyatının yükselmesi sonucu, piliç satıcısı küçük esnafı da zor durumda bırakıyor" diye konuştu. (Hamza Kezer - İLKHA)