HDP'liler ABD'yi protesto eden halka saldırdı


15.07.2014 - 21:20

Diyarbakır'da ABD'nin iftar vermesini proteste eden gruba HDP'li olduğu belirtilen bir grup tarafından düzenlenen saldırıda 2 kişi yaralandı.

DİYARBAKIR - ABD'nin Diyarbakır Dağkapı Şeyh Said Meydanı'nda iftar vermesini protesto eyleminden dönenlere HDP’li olduğu belirtilen bir grup tarafından Tekkapı yakınlarında saldırı düzenlendi.

 

Sopa ve bıçaklarla düzenlenen saldırıda Mücahit Barton, İzzetin Kaya ile saldırganlardan 5 kişi yaralandı. Yaralılar kaldırıldıkları Dicle Üniversitesi Araştırma Hastanesi’nde tedavi altına alındı.

 

Saldırıya uğrayan yaralıları hastanede ziyaret eden HÜDA PAR kurucularından Vedat Turgut başkanlığındaki heyet, saldırıyı kınayarak yaralılar geçmiş olsun dileğinde bulundu.

 

Öte yandan olayların ardından ABD Adana konsolosunun açıklama yapacağı bildirildi.

 

ABD Adana Başkonsolosluğunun Gazze saldırılarının sürdüğü bu günlerde Dağkapı Şeyh Said Meydanı'nda iftar vermesine tepki gösteren Diyarbakırlılar, saat 19.00 sıralarında iftar yemeğinin verileceği çadırı sökmüştü.

 

İsrail saldırılarının sürdüğü bir ortamda ABD tarafından böyle bir etkinliğin düzenlenmesine tepki gösteren Diyarbakır’daki 72 STK, halkı seccade ve kumanyalarıyla meydanda iftar açmaya davet etmişti.  (İLKHA)