Batman'da 900 adet tarihi eser madeni para ele ge癟irildi


23.10.2014 - 18:40

Batman'da durdurulan bir ara癟ta yap覺lan aramada tarihi eser olduu deerlendirilen 900 adet madeni para ele ge癟irildi.

BATMAN - Kaçakç覺l覺k Büro Amirlii’nce uygulamada durdurulan bir araçta yap覺lan aramada tarihi eser olduu deerlendirilen 900 adet madeni para ele geçirildi. Olayla ilgili gözalt覺na al覺nan iki ahsa “Tarihi Eser Kaçakç覺l覺覺” yapmak suçundan yasal ilem balat覺ld覺.

 

Batman Emniyet Müdürlüünden Konu ile ilgili yap覺lan aç覺klamada, “Kaçakç覺l覺k Büro Amirlii’nce yap覺lan uygulamada (1) araç durdurulmu ve araçta yap覺lan aramada; tarihi eser olduu deerlendirilen (900) adet madeni para ele geçirilmitir. Konu ile ilgili araçta bulunan K.B. ve .B. isimli ah覺slar yakalanarak haklar覺nda Tarihi Eser Kaçakç覺l覺覺 (2863 S.K.M.) yapmak suçundan yasal ilem balat覺lm覺t覺r.” denildi.

 

Aç覺klaman覺n devam覺nda tarihi eserlerle ilgili uyar覺larda bulunularak, u ifadelere yer verildi: “2863 Kültür ve Tabiat Varl覺klar覺n覺 Korunmas覺na Dair Kanunun 4. Maddesi gereince; ‘Ta覺n覺r ve ta覺nmaz kültür ve tabiat varl覺klar覺n覺 bulanlar, malik olduklar覺 veya kulland覺klar覺 arazinin içinde kültür ve tabiat varl覺覺 bulunduunu bilenler veya yeni haberdar olan malik ve zilyetler, bunu en geç 3 gün içinde en yak覺n müze müdürlüüne veya köyde muhtara veya dier yerlerde mülki idare amirlerine bildirmeye mecburdurlar.” (M.Fatih Akgül-襤LKHA)