Başbakan Erdoğan, 15 Bin 341 Afet Konutun Teslimini Yapacak


20.10.2012 - 10:10

Van Valiliği depremin 1. Yıl dönümü sebebiyle anma programı düzenledi. Programın finalini 23 Ekim Salı günü Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ve bakanlar kurulunun büyük bir bölümünün katılacağı Van ve Erciş'teki törenlerde depremzedeler için TOKİ tarafından yaptırılan 15 bin 341 afet konutun teslimi yapılacak.

VAN- 21 Ekim Pazar günü İl Müftülüğü tarafından eğitimlerini tamamlayan kadınların saat:12:30'da Ulu Camii'nde 'Hafızlık Taç Giyme' merasimi (bayanlara mahsus) ile başlayacak etkinlikler, pazartesi günü depremde hayatını kaybeden 644 Vanlı için İl Sağlık Müdürlüğü ile Orman 14. Bölge Müdürlüğü'nün birlikte organize ettiği ağaç dikim programı gerçekleşecek. Saat:08:00'de başlayacak olan ağaç dikme programı ise Özalp yolu üzeri Kömürcüler Sitesi yanındaki Orman Müdürlüğü'ne ait arazide gerçekleşecek.

 

Aynı gün saat:10:30'da Rescate Otel'de yapılacak olan Deprem Çalıştayı'na Başbakanlık Toplu Konut İdaresi Başkanlığı (TOKİ) Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı, Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı ile bir çok bakanlık, TÜİK, Sakarya Üniversitesi'nden 114 kişi katılacak.

 

Türkiye'nin En Modern Köyü'nde Dua Ve Yemek
22 Ekim pazartesi günü saat:13:30'da ise depremde faaliyet gösteren kamu ve özel kurum ve kuruluşlar afet döneminde yaptığı çalışmaları Van Valiliği önünde kurulacak olan stantlarda sergileyecek. Deprem konulu resim sergisinin de yer alacağı etkinlikler bu kez saat:15:00'da TOKİ tarafından depremzede vatandaşlar için yaptırılan ve Türkiye'nin en modern köyü olan Topaktaş Köyü ziyaret edilecek.

 

Köy meydanında vatandaşlarla bir araya gelecek olan katılımcılar İl Müftüsü Nimetullah Arvas'ın depremde hayatını kaybeden Vanlılar için okuyacağı duanın ardından, Van İl Özel İdaresi Genel Sekreterliği tarafından burada kurulacak olan köy sofrasında vatandaşlara yemek ikramında bulunulacak. Topaktaş Köyü'ndeki programın ardından Van Kalesi'nin zirvesinde bulunan Fetih Camii Süleyman Han'da İl Müftülüğü'nde görevli din görevlileri tarafından Mevlid-i Şerif okunacak.

 

571 Cami'de Mevlit Okutulacak
Bu arada Erciş Merkez Camii'nde dua ve mevlid ile birlikte Van'daki 571 camide de yine ayrı ayrı mevlid okunacak. 22 Ekim Pazartesi gününün son programı ise saat:20:30'da Rescate Otel karşısındaki göl kenarında İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü, Acil Afet Durum Müdürlüğü, İl Milli Eğitim Müdürlüğü, İl Sağlık Müdürlüğü, Gençlik Hizmetleri ve Spor İl Müdürlüğü ve Tiyatro Müdürlüğü'nün organize ettiği fenerler uçurulacak.
Başbakan Erdoğan, 15 Bin 341 Konutun Teslimini Yapacak
Depremin 1. Yıl dönümü olan 23 Ekim günü Van'a gelecek olan Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, saat:12:15'de Erciş ilçesi Karataşlar Mevki, saat:14:30'da ise Van'ın Bostaniçi beldesinde katılacağı 15 bin 341 afet konutunun teslim törenine katılacak. Van'daki programın sonunda ise akşam namazına müteakip Edremit Merkez Camii'nde İl Müftülüğü tarafından okutulan hatimlerin bağışlanması ve deprem şehitleri için okunacak mevlide katılacak. (Fırat Arslan-İLKHA)