Bakan Avcı: "Zorla İmam Hatip'e yerleştirilen öğrenci yok"


03.09.2014 - 23:46

Milli Eğitim Bakanı Nabi Avcı, katıldığı bir televizyon programında, Eğitim sistemi ve 2014-2015 Eğitim ve Öğretim yılı TEOG yerleştirmeleri ile ilgili basında çıkan konulara açıklık getirdi.

HABER MRK- 2014-2015 Eğitim ve Öğretim yılının başlamasına günler kala, bir televizyon programına katılan Milli Eğitim Bakanı Nabi Avcı, Eğitim sistemi ve TEOG yerleştirmeleri ile ilgili basında çıkan konulara açıklık getirdi.

 

Bakan Avcı basında çıkan, TEOG  sınavı sonrası bir çok öğrencini  okullara  yerleştirilemediği  ile ilgili soruya,  “Özel okulların büyük bir bölümü bu sistemde görünmüyor. Bu yüzden aksamalar oldu. 15 tercihinden birine yerleşemeyen öğrenciyi, ardından 6 okul türünden birine yerleştiriyoruz. 

 

1 milyon 300 bin  öğrencimizden 1 milyon 50 bini ilk 15 tercihinden birine yerleşti. Bunun yarısından fazlası ilk üç tercihinden birine yerleşti. Bu sayı 550 bin civarındadır. Sonra nakil dönemi başladı. Veliler Pazartesi, salı, çarşamba ve perşembe günleri nakil için başvurabilirler. Biz nakil başvuru taleplerini alıyoruz ve o gün akşam öğrenciyi yerleştiriyoruz.” şeklinde yanıtladı.Bakan Avcı, basında yer alan, bazı Yahudi çocukların İmam Hatip Liselerine yerleştirildiği  konusuna da değinerek,  "İmam Hatip Okulları normal lise müfredatında eğitim veren bir yerdir. Hiç sisteme girmeyen ve tercih yapmayan öğrenciler var. Yasal olarak biz her öğrenciyi bir okula yerleştirmek zorundayız. Özal okula gidecek öğrencilere 3 bin 500 TL devlet yardımı yapalım dedik. Bu teşvikten yararlanması için bu sitemde görünmelidir. Uyandırılmak istenen algı, normal şartlarda kimsenin gitmeyeceği ve devletin zorlamasıyla gidildiğini zannediyor. Ama böyle değil. Öğrenciler 15 tercih yapıyor. İmam Hatip`i tercih eden öğrenci sayısı 159 bin civarında. 1. sırada tercih edenlerin sayısı 93 bin. Yerleştirdiğimiz öğrenci 54 bin öğrencidir. Yanlışlıkla İmam Hatip’e yerleştirilen öğrenci sayısı 209`dur. Zorla İmam Hatip’e yerleştirilen öğrenci yok. İmam Hatip’i istediği halde yerleşemeyen çok öğrenci var" şeklinde konuştu.