Arabulucu heyetten HDA PAR'a ziyaret


15.10.2014 - 16:47

HDP'nin sokaa inme 癟ar覺s覺yla 襤slami kesimlere y繹nelik balat覺lan sald覺r覺lar覺n ard覺ndan harekete ge癟en Mardin Toplumsal Dayan覺ma Federasyonu (MTDF), HDA PAR Mardin 襤l Bakanl覺覺n覺 ziyaret ettiler.

MARD襤N - PKK'l覺lar覺n I襤D'in Kobani sald覺r覺lar覺n覺 bahane ederek 6-7 Ekimde balatt覺覺 sokak eylemleri onlarca ocaa ate düürdü. En çok ölümlerin yaand覺覺 Diyarbak覺r ve Mardin'in K覺z覺ltepe ilçesinde PKK'l覺lar覺n sald覺r覺lar覺nda geriye unutulmayacak korkunç cinayetler kald覺.

 

PKK/HDP’li gruplar覺n birçok ilde Hür Dava Partisi’ni (HÜDA PAR) hedef alan sald覺r覺larda 6 HÜDA PAR ve 襤slami STK üyesi katledilirken onlarca kii ateli silahla yaraland覺.

 

Sald覺r覺lar üzerine saduyu çar覺s覺 yapan STK’lardan Mardin Toplumsal Dayan覺ma Federasyonu (MTDF) yetkilileri yaanan sald覺r覺lar覺n son bulmas覺 için Demokratik Bölgeler Partisi (DBP) ile HÜDA PAR Mardin 襤l Bakanl覺覺n覺 ziyaret ettiler. 

 

42 dernekten oluan federasyondan 9 kiilik yönetim kurulu heyeti, DBP ve HÜDA-PAR il bakanl覺klar覺na birer ziyaret gerçekletirdi.

 

襤lk ziyareti DBP 襤l Bakanl覺覺’na yapan heyeti 襤l Bakan覺 Musa Alkan ve parti yöneticisi Ahmet Eken kar覺lad覺. Yakla覺k bir buçuk saat süren ziyarette ç覺kan olaylar ve HÜDA PAR’a yönelik yap覺lan sald覺r覺lar gündeme geldi. BDP Mardin 襤l Bakan覺 Musa Alkan, “HÜDA PAR’覺n I襤D terör örgütüne destek verdiine inanm覺yoruz.” dedi.

 

Heyet daha sonra HÜDA PAR 襤l Bakanl覺覺’na geçti. Heyeti 襤l Bakan Yard覺mc覺s覺 Avukat Abdulmenaf Baysal kar覺lad覺.

 

Baysal, “Bu güne kadar hiç bir zaman iddet eilimimiz söz konusu olmad覺. Kimseye sald覺rmad覺k. Bar覺ç覺l bir ortamda siyaset yapmaktan baka amac覺m覺z yoktur. Ancak sizler de gördüünüz gibi sürekli bu kesimin sald覺r覺lar覺na maruz kal覺yoruz. Diyarbak覺r’da kurban eti da覺tan kardelerimiz korkunç bir ekilde katledildi, onlarcas覺 da yaraland覺. K覺z覺ltepe’de birçok üyemizin iyeri yamalan覺p tamamen yak覺ld覺. Hakeza ilçe binam覺za uzun namlulu silahlarla sald覺r覺 düzenlendi. Buna ramen bile sadece nefsi müdafaada kald覺k. Hiçbir zaman sald覺r覺ya geçmedik, çat覺mad覺k. Sizlerin bu giriiminizi önemsiyoruz, ancak ortada çat覺ma yok direk sald覺r覺 var. Sizlerden de bu tek tarafl覺 sald覺r覺ya kar覺 tepkinizi ortaya koyman覺z覺 rica ediyoruz. Ortada bir zulüm varsa zalime zulüm yap覺yorsunuz denilmesi laz覺m.” eklinde konutu.

 

Yaanan protesto gösterilerinde can kayb覺n覺n 41 olduunu kaydeden MTDF Bakan覺 Mehmet erif Öter, olaylar覺n durmas覺 ve gerginliin yat覺mas覺 için akl覺-selimin devreye girmesi gerektiini kaydetti. Bölgenin 30 y覺ldan bu yana büyük bedeller ödendiini aktaran Öter, art覺k bar覺 ve huzur ortam覺n覺n salanmas覺 için gayret gösterilmesi gerektiini belirtti. (襤LKHA)