Apple Shellshock açığını kapattı


01.10.2014 - 09:52

Milyonlarca bilgisayarı etkileyeceği düşünülen Shellshock açığına Apple'dan yama geldi. Mac kullanıcıları ücretsiz yamaları bilgisayarlarına yükleyebilmeleri için Apple'dan resmi açıklama yapıldı.

HABER MRK - Geçtiğimiz günlerde ortaya çıkan, Unix ve Linux tabanlı işletim sistemlerini kullanan milyonlarca bilgisayarı etkilemesi beklenen Shellshock açığına Apple tarafından da müdahale geldi. Unix tabanlı olan Mac işletim sistemleri de bu açıktan etkilendiği için Apple'ın yayınladığı yamalar büyük önem taşıyor.

 

Ortaya çıkan ve Bash ya da Shellshock olarak tanımlanan bu açığı kullanan kötü niyetli kişiler uzaktan bir bilgisayarı ele geçirebiliyordu. Konuyla ilgili Unix ve Linux işletim sisteminin türevleri için çeşitli yamalar yayınlanmıştı.

 

Apple da Lion, Mountain Lion ve Maverics işletim sistemleri için ayrı ayrı yamalar yayınlayarak açığı kapattığını açıkladı. Mac işletim sistemi kullanıcıları Mountain lion ve Maverics sürümleri için yayınlanan yamaları yükleyerek bu açığı kapatabilirler.

 

İşletim sistemleri için yama adresleri duyuruldu

http://support.apple.com/kb/DL1767 – OS X Lion

http://support.apple.com/kb/DL1768 – OS X Mountain Lion

http://support.apple.com/kb/DL1769 – OS X Mavericks

(Ömer Özbey-İLKHA)