Alsancak'ın Kiliseler Arasında Kalan Tek Camii'si


04.10.2012 - 17:39

Hergün binlerce insanın gelip geçtiği, alışveriş için uğradığı İzmir-Alsancak'ta görkemli kiliseler göze çarparken sadece bir caminin olması fotoğraf karelerine yansırken Müslüman halkın "Bir yerin müslümanlığı oradaki camilerin varlığından belli olur oysa ki Alsancak gibi bir yerde sadece bir camii varken kocaman kiliseler mevcut" yorumlarına sebep oldu.

İZMİR - İzmir'in en işlek yeri olan Alsancak, şehir merkezinde olmasından dolayı yerleşim alanlarının en önemlilerinden. Buradan her gün binlerce insan gelip geçiyor, alışveriş yapıyor. Şehir ticaretinin çoğunluğunun burada yoğunlaşmasından dolayı İzmirliler buraya çok sık uğruyor.

Namaz vakitlerinde cami bulmakta zorlandıklarını ve sadece bir caminin olduğunu dile getiren müslüman halk "Alsancak gibi bir yerde sadece bir cami var öte yandan kocaman kiliseler mevcut. Bizim bildiğimiz dedelerimiz, atalarımız, büyüklerimiz eskiden nereye gitse cami yapardı. Bir yerin müslümanlığı oradaki camilerin varlığından belli olur. Namaz vakti geldiğinde sadece bir caminin olmasından dolayı ulaşmakta zorluk çekiyoruz" ifadelerini kullandı.

Diğer taraftan belediyenin eğlence yerlerine, sevgi yollarına tomarla para döktüğünü ifade eden vatandaşlar "bunlara harcadıkları paranın küçük bir parçasını Camii yapmak için ayırsalar, müslümanların ihtiyacını karşılasalar fenamı olur" diyerek tepkilerini dile getirdiler. (Yunus Şani - İLKHA)