Adana'da üretilen mısır silajı ihraç edilmeye başlandı


19.10.2014 - 11:18

Adana Damızlık Sığır Yetiştiricileri Birliği üyelerinin ürettiği bin ton mısır silajı ihraç edilmeye başlandı.

ADANA - Adana Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürü Hamit Aygül ve Adana Damızlık Sığır Yetiştiricileri Birliği Başkanı Yaşar Kahya, Adana’dan ilk olarak Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyetine yapılan paketli mısır silajı ihracatında tırların yüklenmesine eşlik etti.

       

Yükleme sırasında konuşma yapan İl Müdürü Hamit Aygül, silajın yeşil sulu bitkilerin havasız ortamda fermantasyonu sonucu oluşan bir yem olduğunu belirterek, mısırın silaj yapılacak bitkilerin başında geldiğini ve en kaliteli silajın mısırdan yapıldığını söyledi. Adana'nın ülkenin mısır üretiminde, iklim ve toprak şartları bakımından avantajlı olduğunu da dile getiren Aygül,  Adana’nın bu avantajını kaliteli mısır silajı üretiminde de sürdürdüğünü ve bu kapsamda Adana Damızlık Sığır Yetiştiricileri Birliği üyelerinin, üretmiş oldukları mısırlardan silaj yaparak ihracata başlandığını vurguladı.

      
Aygül, Kıbrıs'a yapılan bu silaj ihracatının çok önemli olduğunu da ifade ederek, şu anda bin ton olarak yapılan bu ihracatın önümüzdeki yıllarda daha da artacağına söyledi. (İLKHA)