2008 Yılı Kutlamalarına Alternatif Olarak Anadolu'da Mekke'nin Fethi Kutlanıyor


02.01.2008 - 17:16

2008 yılına girdiğimiz bu günlerde kutlamalar yapılırken Anadolu Gençlik Dergisi Derneği'nden Mekke Fethi konferansı yurdun belirli yerlerinde düzenleniyor.

Anadolu Gençlik Dergisi Derneğinin Batman, Van ve Viranşehir şubeleri Mekke'nin Fethi gecesi etkinlikleri düzenlediler.

Batman Şubesi'nin ekinliği Arifan Pansiyonun salonunda yapıldı. Salonu dolduran vatandaşlar konferansı ilgiyle izledi. Konuşmacılar AGD Batman Şube Başkanı İsmail Kartal, Özgürder Batman Şube Başkanı Abdullah Gündüz, ilahiyatçılar Emin Tekel ve Şefik Sevim Beyler, Mekke'nin fethi ve Müslümanların vahdaniyeti üzerine birer konuşma yaptılar.

Van Şubesinin yaptığı etkinliğe de halkın ilgisi büyüktü. Açılış konuşmasını dernek başkanı Yaşar Gündüz yaptı. Katılımcılar Prof.Dr. Halil Çiçek, Yrd.Doç.Dr. Cüneyt Gökçe ve İlahiyatçı Yazar Mehmet Göktaş günün önemi ve anlamı üzerine birer konuşma yaptılar. Gece Mekke'nin Fethiyle ilgili sinevizyon gösterimiyle son buldu.

Ş.Urfa'nın Viranşehir ilçesinde de etkinlik düzenlendi. Belediye Kültür ve Sanat Merkezinde saat 19:00 da başlayan programa, konuşmacı olarak Ahmet Meşe ve ilahi ses sanatçısı Feyzullah Koç katıldı. Kur'an-ı Kerim tilaveti ile başlayan program, AGD Başkanı Mustafa Batırhan'ın selamlama konuşması ile devam etti. Batıhan'dan sonra kürsüye çıkan Meşe, Mekke'nin fethi ve İslam Peygamberinin hayatında kısa pasajlar sundu. Program ilahi ses sanatçısı Koç'un seslendirdiği ilahilerin ardından sona erdi. Programa 200'e aşkın kişi katıldı. (Emrah, Veysi, Hüseyin - İLKHA)